Čo je acetylcysteín, aké je jeho použitie, dávkovanie a vedľajšie účinky?

Čo je acetylcysteín, aké je jeho použitie, dávkovanie a vedľajšie účinky?
14. september 2021 6:05

Acetylcysteín (tiež N-acetylcysteín alebo NAC) je liek patriaci do skupiny mukolytík (liekov, ktoré rozpúšťajú hlieny). Používa sa na liečbu ochorení dýchacieho systému, pri ktorých sa tvorí hlien.

Obsah

  1. Aké sú účinky acetylcysteínu?
  2. Kontraindikácie acetylcysteínu a na čo si dať pozor?
  3. Užívanie acetylcysteínu počas tehotenstva a dojčenia
  4. Liekové interakcie (užívanie acetylcysteínu s inými liekmi)
  5. Aké je dávkovanie acetylcysteínu a ako ho užívať?
  6. Predávkovanie acetylcysteínom
  7. Nežiaduce (vedľajšie) účinky acetylcysteínu
  8. Dostupnosť acetylcysteínu v Slovenskej republike
  9. Čo si z článku vziať?

Medzi ochorenia, pri liečbe ktorých možno použiť acetylcysteín, patria:

  • akútna bronchitída (zápal priedušiek)
  • chronická bronchitída
  • zápal pľúc
  • infekcie horných dýchacích ciest (rinitída, sinusitída, laryngitída, epiglotitída atď.)
  • pľúcny emfyzém (rozedma pľúc)
  • mukoviscidóza (cystická fibróza)
  • bronchiektázie (chronické rozšírenie priedušiek sprevádzané častými zápalmi dýchacích ciest)

Okrem rozpúšťania hlienu sa acetylcysteín používa aj ako priame antidotum (protilátka) pri predávkovaní alebo otrave paracetamolom.

Aké sú účinky acetylcysteínu?

Acetylcysteín znižuje viskozitu (hustotu) hlienu pri nehnisavých a hnisavých zápaloch dýchacích ciest a pri niektorých ďalších ochoreniach, pri ktorých sa tvorí hlien (napr. cystická fibróza). Jeho mukolytické (hlien rozpúšťajúce) účinky sú založené na rozpúšťaní (hydrolýze) disulfidových mostíkov v hliene, čo vedie k rozpadu hlienu na menšie časti, ktoré sa potom ľahšie vykašliavajú z dýchacích ciest.

Disulfidový mostík (R-S-S-R') je typ chemickej väzby, ktorá drží pohromade niektoré zložité zlúčeniny v našom tele (zvyčajne proteíny, ale aj iné látky).

Označenie disulfid znamená, že dva atómy síry sú priamo viazané.

Keďže látky spojené disulfidovými mostíkmi sa vo veľkej miere nachádzajú aj v hliene, pri jeho rozpúšťaní sa uplatňuje hydrolytický účinok mukolytík.

Mykolytický účinok acetylcysteínu je založený na priamom pôsobení voľných tiolových alebo sulfanylových (-SH) skupín na disulfidovú väzbu chemickou reakciou nazývanou tiol-disulfidová výmena, ktorá vedie k rozpadu disulfidového mostíka.

Acetylcysteín tiež zvyšuje pohyblivosť riasiniek, čo sú vlasové bunkové štruktúry (známe aj ako riasinky), ktoré lemujú povrch dýchacích ciest a svojím pohybom odstraňujú škodlivé látky z dýchacích ciest (2).

Okrem toho sa acetylcysteín používa aj ako antidotum pri otrave paracetamolom (3, 4).

Účinok acetylsyteínu pri liečbe otravy paracetamolom spočíva okrem iného v tom, že zvyšuje hladinu glutatiónu (GSH), látky s antioxidačnými účinkami, ktorá chráni pečeň a iné orgány pred poškodením. Pri predávkovaní paracetamolom prudko klesá hladina glutatiónu, čo vedie k poškodeniu a zlyhaniu pečene.

Acetylcysteín zvyšuje hladinu glutatiónu a chráni pečeň pred poškodením (5).

Okrem toho najnovšie štúdie naznačujú, že acetylcysteín má aj trombolytické účinky (pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny), čo by ešte viac rozšírilo jeho terapeutické využitie, napríklad pri hlbokej žilovej trombóze a iných ochoreniach (6).

Na to si však budeme musieť ešte chvíľu počkať, pretože výskum v tejto oblasti stále prebieha.

Kontraindikácie acetylcysteínu a na čo si dať pozor?

Acetylcysteín sa nesmie užívať, ak máte nasledujúce ochorenia:

  • fenylketonúria
  • dvanástnikové a žalúdočné vredy
  • astma
  • alergia na účinnú látku (acetylcysteín) alebo látky s podobnou chemickou štruktúrou.
  • osoby sochorením pečene alebo obličiek, pretože táto účinná látka môže zhoršiť prejavy týchto ochorení.

Ak máte cukrovku, užívajte acetylcysteín len s predchádzajúcim súhlasom lekára.

Veľmi zriedkavo sa pri užívaní acetylcysteínu môže vyskytnúť závažné kožné ochorenie nazývané Stevenov-Johnsonov syndróm, ktoré sa spočiatku prejavuje príznakmi podobnými chrípke (horúčka, bolesť kĺbov, suchý kašeľ, nádcha), po ktorých nasleduje výsev bolestivých červených až červenofialových pľuzgierov.

Ak sa u vás objavia príznaky Stevenovho-Johnsonovho syndrómu alebo alergickej reakcie, ako je svrbenie kože, žihľavka, angioedém, vyrážka, opuch pier alebo jazyka alebo ťažkosti s dýchaním (dýchavičnosť), okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Užívanie acetylcysteínu počas tehotenstva a dojčenia

Štúdie na zvieratách naznačujú, že acetylcysteín nemá teratogénne účinky na plod (nepoškodzuje nenarodené dieťa), ale keďže nemáme k dispozícii štúdie na ľuďoch, nemali by ste acetylcysteín užívať počas tehotenstva alebo dojčenia. Jedinou výnimkou je prípad, keď je prínos užívania acetylcysteínu pre matku väčší ako riziko pre dieťa; v takom prípade musí byť užívanie tohto lieku vždy schválené a odporúčané lekárom.

Liekové interakcie (užívanie acetylcysteínu s inými liekmi)

Acetylcysteín sa nesmie užívať spolu s týmito liekmi:

  • iné lieky proti kašľu (antitusiká): morfín, kodeín, hydrokodón, dextrometorfán, folkodín, pentoxyverín, butamirát, pipacetát, benzonát a iné
  • niektoré antibiotiká: gentamicín, amikacín, streptomycín, cefuroxím, cefazolín, cefalexín, ceftazidím, penicilín, doxycyklín atď. Súbežné užívanie acetylcysteínu a uvedených antibiotík sa neodporúča, pretože acetylcysteín zvyšuje ich absorpciu v čreve, čo môže viesť k nadmernému zosilneniu účinkov týchto antibiotík.

Aké je dávkovanie acetylcysteínu a ako ho užívať?

Acetylcysteín sa najčastejšie predáva ako vo vode rozpustné šumivé tablety. Keď sa acetylcysteín používa ako antidotum pri otrave paracetamolom, niekedy sa podáva priamo do žily (intravenózne alebo intravenóznou injekciou).

Nechajte jednu tabletu úplne rozpustiť v pohári (150 ml) vody a ihneď vypite.

Dávkovanie acetylcysteínu pre dospelých a deti staršie ako 14 rokov:

1 rozpustná tableta acetylcysteínu (200 mg) 2 - 3-krát denne.

Dávkovanie acetylcysteínu pre deti vo veku 7 až 14 rokov:

1 rozpustná tableta acetylcysteínu (200 mg) 1 - 2 x denne

Dávkovanie acetylcysteínu pre deti vo veku 2 - 6 rokov:

1/2 rozpustnej tablety acetylcysteínu (200 mg) 1 - 2-krát denne

Deti mladšie ako 2 roky by acetylcysteín nemali užívať vôbec.

Liečba by nemala trvať dlhšie ako týždeň (7 dní). Ak príznaky dovtedy nezmiznú alebo sa váš stav zhorší, prestaňte užívať acetylcysteín a vyhľadajte lekára.

Niekedy vám lekár môže predpísať vyššiu dávku (600 mg), potom postupujte podľa jeho pokynov.

Predávkovanie acetylcysteínom

Pri predávkovaní acetylcysteínom sa môžu objaviť príznaky ako hnačka, nevoľnosť, vracanie alebo bolesť brucha. V takom prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a prestaňte liek užívať.

Nežiaduce (vedľajšie) účinky acetylcysteínu

Acetylcysteín sa zvyčajne dobre znáša a vedľajšie účinky sú pri jeho používaní zriedkavé.

Vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri užívaní acetylcysteínu, zahŕňajú:

  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • urtikária
  • bronchospazmus (zúženie priedušiek a s tým spojená dýchavičnosť)
  • pocit napätia alebo bolesti na hrudníku
  • príznaky podobné chrípke (horúčka a nádcha)
  • rýchly srdcový tep (tachykardia)
  • zvýšenie/zníženie krvného tlaku (hypertenzia/hypotenzia)
  • hypokaliémia (nízka koncentrácia draslíka v krvi)
  • bolesť kĺbov
  • pískanie v ušiach
  • rozmazané videnie

Ak sa u vás počas užívania acetylcysteínu vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, okamžite kontaktujte svojho lekára.

Dostupnosť acetylcysteínu v Slovenskej republike

Niektoré lieky s účinnou látkou acetylcysteín sú voľne predajné (bez lekárskeho predpisu), iné sú dostupné len na lekársky predpis.

V Slovenskej republike sa acetylcysteín predáva pod týmito názvami:

  • ACC: vo forme šumivých tabliet obsahujúcich 20 mg účinnej látky
  • ACC 100 NEO: vo forme šumivých tabliet obsahujúcich 100 mg účinnej látky
  • ACC 200 NEO: vo forme šumivých tabliet s obsahom 200 mg účinnej látky
  • ACC INJECT: vo forme na injekciu (intravenózne) s obsahom 100 mg účinnej látky
  • ACC LONG: vo forme šumivých tabliet obsahujúcich 600 mg účinnej látky
  • FLUIMICIL: vo forme šumivých tabliet obsahujúcich 600 mg účinnej látky
  • MUCOBENE: vo forme šumivých tabliet s obsahom 600 mg účinnej látky
  • NAC AL 600: vo forme šumivých tabliet s obsahom 600 mg účinnej látky
  • SANOMUX: vo forme šumivých tabliet s obsahom 600 mg účinnej látky
  • SOLMUCOL: vo forme šumivých tabliet obsahujúcich 100 mg alebo 200 mg účinnej látky
  • ACETYLCYSTEIN DR.MAX: vo forme šumivých tabliet s obsahom 600 mg účinnej látky
  • AMINOPLASMAL, AMINOSTERIL, AMIPED, AMINOVENOES N PAED: vo forme injekcií na použitie pri liečbe otravy paracetamolom
  • NEPHROTECT: vo forme na injekčné (intravenózne) podanie

Podrobnejšie a aktuálne informácie o dostupnosti jednotlivých liekov v Slovenskej republike nájdete na webovej stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Čo si z článku vziať?

Acetylcysteín (N-acetylcysteín) je liek, ktorý rozpúšťa hlieny (patrí medzi mukolytiká) a používa sa najmä pri liečbe ochorení dýchacích ciest, pri ktorých je zvýšená tvorba hlienov, na uľahčenie vykašliavania.

Môže sa však používať aj pri liečbe cystickej fibrózy a ako antidotum pri otrave paracetamolom. V súčasnosti prebieha výskum ďalších možností použitia acetylcysteínu, napríklad ako trombolytika (lieku na rozpúšťanie krvných zrazenín).

Acetylcysteín je prípravok, ktorý si môžete voľne kúpiť v lekárni. Vo vyšších dávkach a v špeciálnych prípadoch je však dostupný len na lekársky predpis.

Pomohol vám tento článok? Chcete nás podporiť, aby sme mohli písať viac takýchto článkov?
Zdieľať článok
Meno autora: MUDr. Michal Vilímovský (SK)
Vzdelanie: lekár
Použité zdroje:

Pharmacybook.net

Zdroje obrázkov:

Canva.com

Dátum vydania: 14. september 2021 6:05
Dátum plánovanej revízie: 14. september 2023 6:05
Na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti využívame cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií